Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
Amit tehát Goodfriend úrnak felrovunk, azért a magyar nagyköveti kart dicséret illetné – de talán nem ez a legnagyobb ellentmondás a jelenkori amerikai–magyar kapcsolatokban.
„Az a baj az amerikai ügyvivővel, Mr. Goodfrienddel – legalábbis a kormányoldal sajtója szerint –, hogy nem az amúgy nem létező (?) korrupció zavarja, nem is Magyarországnak akar segíteni szövetséges diplomata módjára, hanem kavarása valójában amerikai gazdasági érdekeket szolgál.
Példátlan, mélyen fel vagyunk háborodva. Vagy mégsem? Sok víz lefolyt ugyan azóta a Dunán – hetven nap az Orbán-kormány számára nemhogy az elvek, de akár a teljes szövetségi rendszer lecserélésére is elegendő szokott lenni –, de a legjobb memóriájú kormányhívők talán emlékeznek még arra az augusztus végi szeánszra, amikor a miniszterelnök eligazítást adott az újabb választási győzelme alkalmából leváltott nagykövetek utódainak.
Orbán Viktor akkori (tudtunkkal máig érvényes) diplomáciai credója szerint az érintetteknek el kell felejteniük minden ideológiai beidegződést, és kizárólag a magyar gazdasági érdekek képviseletére kell koncentrálniuk, elsősorban új exportpiacok szerzésével, illetve külföldi befektetések idecsábításával.
Amit tehát Goodfriend úrnak felrovunk, azért a magyar nagyköveti kart dicséret illetné – de talán nem ez a legnagyobb ellentmondás a jelenkori amerikai–magyar kapcsolatokban.”